четвер, 26 вересня 2024 р.

#КППС_Харківського_ЗЗСО_25_09_2024

 25 вересня  2024 року фахівець інклюзивно-ресурсного центру Ніна Луценко  взяла онлайн участь  у засіданні команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП Харківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів.

На засіданні було опрацьовано  практичні питання реалізації ІПР,  обговорені  прогностичні цілі,  враховуючи труднощі  дітей з опорою на їх сильні сторони, обговорені  питання підбору  адаптованих методів індивідуальної роботи.




#Самовдосконалення

  24 вересня 2024 року, фахівець ІРЦ (практичний психолог) Ніна ЛУЦЕНКО, взяла участь у вебінарі для практичних психологів, соціальних педагогів закладів освіти області усіх типів на тему «Основні вектори професійної діяльності психологічної служби системи освіти у 2024/2025 навчальному році». які дотичні до організації та здійснення діяльності щодо психосоціальної підтримки учасників освітнього процесу і впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».



Про участь асистента учня у освітньому процесі



#Запитували_відповідаємо

Відповідно до ч. 7 ст.26 Закону України «Про повну загальну середню освіту» в освітньому процесі соціальні потреби учнів з особливими освітніми потребами забезпечуються асистентом учня – соціальним робітником, одним із батьків учня або уповноваженою ними особою. Асистент учня допускається до участі в освітньому процесі для виконання його функцій виключно за умови проходження спеціальної підготовки, що підтверджується відповідним документом. Умови допуску асистента учня до освітнього процесу для виконання його функцій та вимоги до нього визначаються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Наказом МОН України від 17.11.2021 року №1236 затверджено Умови допуску асистента учня (дитини) до освітнього процесу для виконання його функцій та вимог до нього ( далі – Умови допуску).

Асистент учня (дитини) забезпечує в освітньому процесі соціальні та соціально-побутові потреби здобувача освіти з особливими освітніми потребами / надає соціальну послугу супроводу під час інклюзивного навчання в закладах освіти.

Асистентом учня (дитини) може бути один із батьків (інший законний представник) здобувача освіти, уповноважена ними особа або соціальний робітник, який надає соціальну послугу супроводу під час інклюзивного навчання.

4. Вимогами до асистента учня (дитини) є:

1) проходження спеціальної підготовки обсягом не менше 15 годин, яка має включати інформацію щодо дотримання правил охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладі освіти, ознайомлення з правами та обов’язками учасників освітнього процесу в закладах освіти, що підтверджено документом про проходження підготовки (підвищення кваліфікації), виданим суб’єктом надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації.

Підготовка соціальних робітників, які надають послугу супроводу під час інклюзивного навчання, проводиться на базі обласних, Київського міського центру соціальних служб за програмою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України, та підтверджується документом про проходження такої підготовки;

2) проходження профілактичного медичного огляду;

3) дотримання правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, правил охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, принципу конфіденційності стосовно стану здоров’я та іншої особистої інформації про учасників освітнього процесу.

Асистент учня (дитини):

невідкладно повідомляє керівника закладу освіти про факти булінгу (цькування), свідком якого він був особисто або інформацію про які отримав від інших осіб, вживає невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування); поважає гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;

дбає про фізичне і психічне здоров’я дитини з особливими освітніми потребами;

не допускає будь-які форми фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою;

отримує інформацію про правила внутрішнього розпорядку закладу освіти, правила охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки закладу освіти, фізичне і психічне здоров’я дитини з особливими освітніми потребами, якщо воно впливає на забезпечення соціальних та соціально-побутових потреб здобувача освіти / надання соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання, про потребу проходження обов’язкового профілактичного медичного огляду відповідно до законодавства, невідвідування дитиною закладу освіти, зміну режиму дня дитини та зміну режиму роботи закладу освіти, розкладу занять/уроків, введення карантинних обмежень;

бере участь у роботі команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами та у тренінгах, семінарах та інших формах навчання, які здійснюються в закладі освіти з питань організації освітнього процесу;

своєчасно інформує відповідальних осіб про потреби учня (дитини), зокрема про потребу у придбанні необхідного дитині обладнання, тощо.

Асистенту учня (дитини) заборонено здійснювати пропаганду та агітацію відповідно до законодавством, вживати на території закладів освіти алкогольні напої, наркотичні засоби, інші шкідливі речовини, перешкоджати педагогічним працівникам у провадженні освітнього процесу та здійсненні педагогічної діяльності.Рішення про допуск асистента учня до участі в освітньому процесі приймає керівник закладу освіти на основі укладення відповідного договору між закладом освіти та асистентом учня за згодою батьків.

Відповідно до п.6 Умов допуску керівник закладу освіти видає наказ про допуск асистента учня (дитини) до освітнього процесу, знайомить його з правилами з охорони праці та Правилами внутрішнього трудового розпорядку. 
Умовами допуску асистента учня (дитини) в освітньому процесі є:

1) письмова заява у довільній формі одного з батьків (іншого законного представника) дитини щодо допуску асистента учня (дитини) до участі в освітньому процесі (далі - заява);


3) наявність в закладі освіти висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, виданого інклюзивно-ресурсним центром, де зазначена потреба в асистенті учня (дитини) (супроводі під час інклюзивного навчання).

У випадку, якщо асистентом учня (дитини) є соціальний робітник, до заяви та договору додаються копії:

договору про надання соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання між надавачем соціальних послуг та одним з батьків (інших законних представників) отримувача соціальної послуги, який укладається на основі Типового договору про надання соціальних послуг, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 23 грудня 2020 року № 847 «Про затвердження Типового договору про надання соціальних послуг», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2021 року за № 214/35836;

індивідуального плану надання соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання;

письмова згода одного з батьків (іншого законного представника) дитини на допуск асистента учня (дитини) до освітнього процесу.
Асистент учня (дитини) не має права втручатись в освітній процес, надавати будь-які рекомендації педагогічним працівникам закладу освіти.
Асистент учня не здійснює: втручання в освітній процес; виконання освітньої програми для досягнення учнями результатів навчання; надання освітніх послуг в закладі освіти; надання рекомендацій педагогічним працівникам щодо організації освітнього процесу; 9 розробку індивідуальних завдань і матеріалів для учнів із особливими освітніми потребами; виконання інших функцій педагогічних працівників

Оскільки асистент учня (дитини) не є штатним працівником закладу освіти, табель обліку його робочого часу в закладі освіти не заповнюється.

Тому вимоги соціальних служб, які здійснюють оплату соціальних послуг асистенту учня (дитини) щодо ведення табелів обліку робочого часу керівниками закладів освіти є безпідставними.

МОН України своїм листом від 31.08.2020 року довело до органів управління освіти, керівників закладів освіти інструктивно-методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у 2020-2021 навчальному році, в якому визначило обов’язки як асистента учителя, так і асистента учня.

Асистент учителя є педагогічним штатним працівникам закладу освіти на відміну від асистента учня (дитини), який надає в закладі освіти соціальні послуги відповідно п\п 16 ч.5 ст.16 Закону України « Про соціальні послуги».

понеділок, 23 вересня 2024 р.

#Дякуємо_БФ_Право_на_захист_за_друковану_продукцію

 

БФ "Право на захист" надав друковану продукцію "Рекомендації батькам для розвитку мовлення дитини вдома", "Здоровий і повноцінний рорзвиток дитини вдома".Дуже дякуємо за підтримку!


#КППС_Плугатарський_ЗЗСО_1клас_20_09_2024

 20 вересня 2024 р., відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Плугатарського ЗЗСО початкова ланка 1 класу із залученим фахівцем інклюзивно-ресурсного центру Мариною ТУРКО.             

    Метою засідання було обговорення та створення необхідних умов для забезпечення якісного освітнього процесу для дітей з ООП. Обговорені питання щодо адаптації навчальних предметів, створення індивідуальної програми розвитку відповідно до категорії труднощів та рівня підтримки дитини.

 Також були обговорені та проаналізовані результати двотижневого спостереження, по одній динині напрацювали алгоритми часткового залучення в освітній процес, наголосили на необхідності спиратися та розвивати сильні сторони дитини, напрацьовували спільні рішення для подолання труднощів. Основна теза зустрічі - це співпраця всіх учасників освітнього процесу.  





#КППС_Плугатарський_ЗЗСО_2клас_20_09_2024

 20 вересня 2024 р., фахівець інклюзивно – ресурсного центру Марина ТУРКО взяла участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу, початкова ланка 2 класу. Були обговорені питання стосовно навчання дитини з ООП, її сильні сторони,  адаптацію навчальних предметів, створення індивідуальної програми розвитку відповідно до категорії труднощів та рівня підтримки дитини та ряд інших актуальних проблем.



#КППС_Плугатарський_ЗЗСО_3клас_20_09_2024

20 вересня 2024 р., відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами Плугатарського ЗЗСО, початкова ланка, 3 класу із залученим фахівцем інклюзивно-ресурсного центру Мариною ТУРКО. Членами команди супроводу було обговорено рівень навчальних досягнень учениці, її успіхи, прогресивний розвиток та озвучені основні проблеми навчання дитини з ООП над якими необхідно працювати. Також під час засідань були обговорені питання стосовно адаптації навчальних програм та ряд інших актуальних проблем.




#КППС_Плугатарський_ЗЗСО_6клас_20_09_2024

 


20 вересня 2024 р., фахівець інклюзивно – ресурсного центру Марина ТУРКО взяла участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу, середня ланка 6 класу. Були обговорені питання стосовно навчання дитини з ООП, адаптації та модифікації навчальних предметів, створення індивідуальної програми розвитку, також були поставлені цілі та напрями навчання (адаптацію, модифікацію навчальних предметів), корекційний складник.



#КППС_Плугатарський_ЗЗСО_5_клас_20_09_2024

 


20 вересня 2024 р., відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Плугатарського ЗЗСО І-ІІІ ст. 5 класу (середня ланка) із залученим фахівцем інклюзивно-ресурсного центру Мариною ТУРКО. Учасники засідань обговорили динаміку двотижневого спостереження навчальної діяльності учня (інформація про успіхи, прогресивний розвиток, сформованість соціальних навичок, рівень навчальних досягнень, сильні сторони тощо). Були обговорені питання стосовно складання індивідуального навчального плану, індивідуальної програми розвитку, рівня підтримки дитини, ведення документації.



неділя, 22 вересня 2024 р.

#Ресурсна_кімната_Плугатарського_ЗЗСО

У Плугатарському ЗЗСО власними силами облаштована ресурсна кімната. 

 20.09.2024 фахівець інклюзивно-ресурсного центру (вчитель-логопед) Марина ТУРКО відвідала Плугатаський ЗЗСО для участі у КППС. Разом вона оглянула ресурсну кімнату, яку педагогічні працівники створили самі.






А що ж таке ресурсна кімната?

 Ресурсна кімната — це спеціально облаштоване приміщення, призначене для проведення групових психолого-педагогічних занять під час організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Якщо говорити про ЗЗСО, то створення ресурсної кімнати (допоміжної навчальної кімнати):

  • допоможе ефективно адаптувати дітей з ООП до навчання у регулярних класах школи
  • надасть можливість навчання разом з усіма дітьми.

Кімната повинна бути достатнього розміру, аби можна було організувати в ній відповідні функціональні зони, щоб залежно від індивідуальних потреб дитина могла:

  • відпочити
  • продовжити заняття індивідуально чи в маленькій групі.

Вимоги до ресурсної кімнати

Як зазначено в Типовому переліку, приміщення ресурсної кімнати можна поділити на дві зони:

  1. навчально-пізнавальна

призначена для процесу навчання у групах чи індивідуально

  1. побутово-практична

це простір, де діти з ООП набувають навичок самообслуговування під наглядом педагогів чи з їхньою допомогою

Зазвичай облаштовують кухню та їдальню

У Законі про повну загальну середню освіту передбачено:

  • облаштування ресурсної кімнати й медіатеки в ЗЗСО
  • доплата 10-15% за завідування ресурсною кімнатою як складової педагогічної діяльності вчителя.


#КППС-Липівський_ЗЗСО_20_09_2024

20 вересня 2024 року у Липівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП. Спланували корекційну роботу з дитиною з освітніми труднощами, закцентували на досягненнях, успіхах, обговорили подальшу співпрацю учасників команди супроводу для подолання труднощів, які виникають у хлопчика при оволодінні знаннями. У засіданні взяв участь фахівець ІРЦ (практичний психолог) Ніна ЛУЦЕНКО.



пʼятниця, 20 вересня 2024 р.

#Якісний_менеджмент_впровадження_інклюзивного_навчання_в_закладах_освіти

#Нарада_директорів_закладів_освіти_19_09_2024

 Впровадження інклюзивної освіти є складним процесом, що потребує часу, результатів і підтримки всіх учасників освітнього процесу. Однак результат- повноцінне включення дітей з особливими освітніми потребами в навчання і життя спільноти – вартий зусиль. Саме з цією метою, 19 вересня 2024 року,  директор інклюзивно-ресурсного центру Оксана МОВЧАН  виступила на нараді директорів закладів освіти Талалаївської ТГ .
Наголосила на важливості розвитку інклюзії у громаді та створенні такого освітнього середовища, яке відповідало б потребам і можливостям кожної дитини. Про особливості ефективної організації інклюзивного навчання, а саме формування інклюзивної культури, якісний менеджмент і стратегічне планування, батьки як активні партнери, достатнє кадрове забезпечення, підготовлений персонал, доступна інформаційна, матеріально-технічна база та інфраструктура, фінансування.





#КППС_Талалаївський_ліцей_3_Б_17_09_2024

 

17 вересня 2024р., фахівець інклюзивно-ресурсного центру Інна МАРЧЕНКО взяла участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу початкової ланки Талалаївського ліцею 3-Б класу. Метою засідання було обговорення спостереження за дитиною в закладі освіти: труднощів, які виникають під час інклюзивного навчання та поведінкові прояви учня, створення необхідних умов для забезпечення якісного освітнього процесу для особи з ООП. Обговорені питання щодо адаптації навчальних предметів. Фахівець ІРЦ  акцентувала увагу на обов’язковому залученні батьків у команду супроводу для обговорення, створення ІПР подальшої її реалізації.



#ІПР_найчастіші_запитання


Що таке індивідуальна програма розвитку?

    Індивідуальна програма розвитку – документ, що забезпечує індивідуалізацію навчання особи з особливими освітніми потребами, закріплює перелік необхідних психолого-педагогічних, корекційних потреб/послуг для розвитку дитини та розробляється групою фахівців з обов'язковим залученням батьків дитини з метою визначення конкретних навчальних стратегій і підходів до навчання.

(ВР України, Закон "Про освіту" від 05.09.2017 N 2145-VIII)


В яких нормативних документах розповідається про індивідуальну програму розвитку?


Постанова Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957 "Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти" Постанова Кабінету Міністрів України від від 10 квітня 2019 р. № 530 "Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти".

Де реалізується індивідуальна програма розвитку – удома чи у школі?

    Індивідуальна програма розвитку складається для її реалізації педагогами в навчальному закладі. Батьки можуть проводити додаткові заняття з дитиною вдома для підвищення досягнення ефективності очікуваних результатів, визначених у програмі (ІПР).

Хто складає індивідуальну програму розвитку для дитини?

    Індивідуальну програму розвитку розробляє команда психолого-педагогічного супроводу, у склад якої входять: керівник, заступник директора з навчально-виховної роботи, методист, вчителі/вихователі, асистент вчителя/вихователя, психолог, вчитель-дефектолог та інші педагогічні працівники. До процесу розробки ІПР обов’язково залучаються батьки або особи, які їх замінюють.


Що повинна містити індивідуальна програма розвитку?

    Програма містить загальну інформацію про особу, оцінку наявного рівня розвитку дитини, необхідні додаткові послуги, види необхідних адаптації та модифікацій навчального процесу (навчальні цілі, навчальні матеріали, форми та методи навчання тощо), індивідуальну навчальну програму, а за потреби й індивідуальний навчальний план у контексті заповнення індивідуальної програми розвитку (ІПР).

Скільки часу діє індивідуальна програма розвитку (ІПР)?

Індивідуальна програма розвитку розробляється на один рік. Однак члени команди з розробки ІПР можуть у будь- який момент запропонувати провести збори, щоб модифікувати програму або скласти нову. Це може виявитись необхідним, наприклад, якщо:

- дитина досягла поставленої навчальної мети;

- у дитини виникають труднощі при досягненні визначених цілей;

виникла необхідність збільшити кількість послуг дитині;

- дитину переводять в інший заклад;

у дитини спостерігаються проблеми з поведінкою тощо.

Чи залучаються батьки до написання індивідуальної програми розвитку?

Участь батьків у розробці ІПР є надзвичайно важливою.

Батьки не тільки надають важливу інформацію про особливості розвитку дитини (інформація про стан здоров’я, розвиток, інтереси, особливості поведінки дитини тощо), вони узгоджують ІПР, підписуючи її.

Підписання батьками ІПР є обов’язковим і свідчить про те, що вони знають і поділяють навчальні цілі й завдання, визначені на рік; усвідомлюють характер модифікацій та адаптації навчального процесу; а також поінформовані про моніторинг і перегляд індивідуальної програми розвитку.






#КППС_Талалаївський_ліцей_17_09_2024

 

17 вересня 2024р., на базі Талалаївського ліцею відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу початкової ланки 3-А класу із участю фахівця інклюзивно-ресурсного центру Інни МАРЧЕНКО. Головною метою було створення дієвої індивідуальної програми розвитку, надання якісних корекційно-розвиткових послуг. Були обговорені та проаналізовані результати спостереження дитини з ООП в закладі освіти, труднощі та шляхи їх подолання.



#КППС_Талалаївський_ЗДО_19_09_2024

 

19 вересня 2024р., було проведено засідання команди психолого-педагогічного супроводу на базі Талалаївського ЗДО із залученим фахівцем інклюзивно-ресурсного центру Інною МАРЧЕНКО. Психолого-педагогічний супровід дитини з ООП в закладі освіти -  взаємоузгоджена співпраця фахівців та батька дитини, яка спрямована на створення необхідних умов, що сприяють особистості розвитку сильних сторін дитини, засвоєння нею знань, умінь, навичок. Зазначені цілі щодо подальшого забезпечення якісної освіти для дитини з ООП з урахуванням індивідуальних потреб та можливостей. Надані методичні рекомендації асистенту вихователя з  введення документації.


#КППС_Талалаївський_ліцей_19_09_2024

 

19 вересня 2024р., відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Талалаївського ліцею (старша ланка) із залученим фахівцем інклюзивно-ресурсного центру Інною МАРЧЕНКО. Учасники засідань обговорили динаміку двотижневого спостереження навчальної діяльності учнів (інформація про успіхи, прогресивний розвиток, сформованість соціальних навичок, рівень навчальних досягнень, сильні сторони тощо), які навчаються в 9 та 10 класах з інклюзивним навчанням. Надалі зазначили цілі та напрями навчання (адаптацію, модифікацію навчальних предметів), корекційний складник.




#КППС_Талалаївський_ліцей_18_09_2024

 



18 вересня 2024 р., фахівець інклюзивно-ресурсного центру Інна МАРЧЕНКО взяла участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу, середньої ланки 5-А класу Талалаївського ліцею. Метою засідання було обговорення та створення необхідних умов для забезпечення якісного освітнього процесу для дитини з ООП. Обговорені питання щодо адаптації навчальних предметів предметів,створення індивідуальної програми розвитку відповідно до категорії труднощів та рівня підтримки дитини, організація ефективної взаємодії усіх учасників команд психолого-педагогічного супроводу в умовах воєнного стану та надані методичні рекомендації асистенту вчителя з введення робочої документації.

#КППС_Березівський_ЗЗСО_18_09_2024_

    18.09.2024 відбулося онлайн засідання  команди психолого-педагогічного супроводу Березівського ЗЗСО

    Інклюзивне навчання у закладі освіти  - це і стимул росту педагогічних працівників і зона виклику. Під час плідної роботи вдалося обговорити та напрацювати алгоритми часткового залучення дитини в освітній процес, індивідуальні навчальні плани та програму розвитку, проаналізувати результати двотижневого  спостереження,  досягненняяк як педагогів так і  дитини щодо залучення в освітній процес, сильні сторони дитини, можливі труднощі та напрацювати спільні рішення для їх подолання. Крім того, розглядалися питання адаптації та модифікації освітньої програми, надання якісних корекційно-розвиткових послуг, їх кількість. Нагоглосили на великій ролі співпраці всіх учасників освітнього процесу.
У засіданні КППС взяла участь фахівець інклюзивно-ресурсного центру (практичний психолог) Ніна ЛУЦЕНКО.


 

#Стаття_Трибуна_Хлібороба_13_09_2024

 Просвітницька робота



вівторок, 17 вересня 2024 р.

МО_Професійна_валіза_з_інклюзивності_Презентація_Марченко Інни

16.09.2024 директором ІРЦ та фахівцями ІРЦ було проведено методичне об'єднання асистентів вчителів (вихователів) та педагогічних працівників, які працюють з дітьми з ООП у форматі консультативного пункту формували "Професійну валізу з інклюзивності"

МАРЧЕНКО Інна, фахівець інклюзивно-ресурсного центру, ознайомила присутніх з новими методичними рекомендаціями щодо "Оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами"



МО_Професійна_валіза_з_інклюзивності_Презентація_Мовчан Оксани



16.09.2024 директором ІРЦ та фахівцями ІРЦ було проведено методичне об'єднання асистентів вчителів (вихователів) та педагогічних працівників, які працюють з дітьми з ООП у форматі консультативного пункту формували "Професійну валізу з інклюзивності"
МОВЧАН Оксана, директор інклюзивно-ресурсного центру, презентувала "Актуальні питання щодо організації освітнього процесу осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти у 2024-2025 н.р.



#МО_Професійна_валіза_з_інклюзивності

16.09.2024 директором ІРЦ та фахівцями ІРЦ було проведено методичне об'єднання асистентів вчителів (вихователів) та педагогічних працівників, які працюють з дітьми з ООП у форматі консультативного пункту формували "Професійну валізу з інклюзивності"

МОВЧАН Оксана, директор інклюзивно-ресурсного центру,  презентувала  "Актуальні питання щодо організації освітнього процесу осіб з особливими освітніми потребами  в закладах освіти у 2024-2025 н.р." (дивись в наступній публікації презентацію)
МАРЧЕНКО Інна, фахівець інклюзивно-ресурсного центру, ознайомила присутніх з новими методичними рекомендаціями щодо "Оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами" (дивись презентацію в наступних публікаціях)
ТУРКО Марина, фахівець інклюзивно-ресурсного центру, надала інформацію щодо орієнтовного переліку  документів "Інклюзія в закладі: що повинен мати кожен учасник освітнього процесу, який працює з дитиною з ООП"
Також обговорили наступня питання; "Обговорення та затвердження плану роботи методичного об’єднання асистентів вчителів (вихователів) та педагогічних працівників, які працюють з дітьми з ООП на 2024 – 2025н. р.", "Організація самоосвіти асистентів вчителів, затвердження науково-методичних проблем."
Зустріч закінчилася активним обговоренням питань, які виникли в учасників зібрання - "Дискусійна панель: основні проблеми та можливі шляхи їх вирішення. "
Плекали у собі резильєнтність вправою: "Як працює моя енергосистема?" (дякуємо за ідею Оксана Шаркевич, методисту РЦПІО)









пʼятниця, 13 вересня 2024 р.

Відбулася обласна онлайн-секція для директорів ІРЦ


13.09.2024 на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського відбулася обласна онлайн-секція для директорів інклюзивно-ресурсних центрів з теми «Актуальні питання діяльності інклюзивно-ресурсних центрів у 2024-2025 навчальному році», яку провели методисти та завідувач Чернігівського ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.
Оксана МОВЧАН, директор інклюзивно-ресурсного центру та фахівці інклюзивно-ресурсного центру Інна МАРЧЕНКО, Ніна ЛУЦЕНКО, Марина ТУРКО долучилися до онлайн-секції.
Були висвітлені питання:
Наталія Кравченко, завідувач ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти -Актуальні питання діяльності інклюзивно-ресурсних центрів у 2024-2025 н.р.
Олександр Іллєнко, завідувач відділу інформаційної та видавничої діяльності - Алгоритм замовлення документів про освіту для учнів з ООП
Оксана Шаркевич, методист ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти - Пріоритетні напрями співпраці ІРЦ з недержавними установами, що надають послуги особам з ООП 
Ніна Пименова,  методист ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти - Робота фахівців ІРЦ на порталі «Україна. Інклюзія»
Наталія Кравченко, Ніна Пименова, Оксана Шаркевич, Людмила Гальонка Було дуже жваве обговорення -  Методичний міст: «Актуальні питання діяльності інклюзивно-ресурсних центрів у 2024-2025 н.р»
Наталія Кравченко, майстер-тренер програми - Презентація освітньої програми в межах ініціативи «Стаємо сильнішими разом!» проекту «ДЕСАЙД»  «Відновлення спроможності інклюзивно-ресурсних центрів забезпечувати якісні послуги в громадах в умовах війни»







«Стаємо сильнішими разом!» швейцарсько-український проєкт DECIDE.

 До уваги педагогічних працівників!

Сайт ЧІППО




Із метою підвищення кваліфікації педагогічних працівників iз методики використання ресурсів освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини на базі ЧОІППО імені К. Д. Ушинського відкрита реєстрація на навчання в межах ініціативи «Стаємо сильнішими разом!» швейцарсько-українського проєкту DECIDE.

Для участі в навчанні відкрита реєстрація за покликаннями:

– за програмою підвищення кваліфікації «Стаємо сильнішими разом!» (обсягом 30 годин/1 кредит ЄКТС) для педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти територіальних громад області.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdDA3jS4nN0hUJVTzz85F_e_3QrnZlEyAOP9NQEP80mxW1y1g/viewform

– за програмою методичного семінару-тренінгу «Стаємо сильнішими разом!» (обсягом 6 годин /0,2 кредита ЄКТС) для педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти територіальних громад області.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGITReejTQqHcnCh5pA20sgWGA1bTfx_VHs7gK3D-6uhVErA/viewform

– за програмою підвищення кваліфікації «Відновлення спроможності інклюзивно-ресурсних центрів забезпечувати якісні послуги у громадах в умовах війни» (обсягом 30 годин/1 кредит ЄКТС) для працівників ІРЦ, практичних психологів, соціальних педагогів та інших педагогічних працівників, які працюють з дітьми з ООП.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfSxYH7_H70nu4TPaGzzWKlmb3V48HvxuCnoKdraS0Pv1ms8g/viewform

– за програмою методичного семінару-тренінгу «Відновлення спроможності інклюзивно-ресурсних центрів забезпечувати якісні послуги у громадах в умовах війни» (обсягом 6 годин /0,2 кредита ЄКТС) для працівників ІРЦ, практичних психологів, соціальних педагогів та інших педагогічних працівників, які працюють з дітьми з ООП.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-HLLPPLLnmALuTXZKf1EVx2kKaZyjrEm_dP4CjUFALxN41Q/viewform

– “Методика викладання курсу за вибором «Навчаємось жити в громаді» для учнів 8 (9) класів”(обсягом 30 годин/1 кредит ЄКТС) для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти територіальних громад області

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEdU8xHcyEdKjlT7MUpnRmXDSYRFsLnAzTeOn56pwp9bNDEA/viewform

Дата початку навчання буде визначена відповідно до результатів комплектації груп. Інформація про початок навчання та розклад занять буде надіслана на персональну електронну адресу.

пʼятниця, 6 вересня 2024 р.

#Корекційно_розвиткові_програми

 


Корекційним педагогам

Корекційно-розвиткові програми для дітей з ООП

Програми з корекційно-розвиткової роботи для дітей з порушеннями зору

https://mon.gov.ua/osvita-2/zagalna-serednya-osvita/navchannya-ditey-u-spetsialnikh-zakladakh-osviti/osvita-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami/navchalni-ta-korektsiyni-programi/korektsiyni-programi/programi-z-korektsiyno-rozvitkovoi-roboti-dlya-ditey-z-porushennyami-zoru

Програми з корекційно-розвиткової роботи для дітей із затримкою психічного розвитку

https://mon.gov.ua/osvita-2/zagalna-serednya-osvita/navchannya-ditey-u-spetsialnikh-zakladakh-osviti/osvita-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami/navchalni-ta-korektsiyni-programi/korektsiyni-programi/programi-z-korektsiyno-rozvitkovoi-roboti-dlya-ditey-iz-zatrimkoyu-psikhichnogo-rozvitku

Програми з корекційно-розвиткової роботи для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку

https://mon.gov.ua/osvita-2/zagalna-serednya-osvita/navchannya-ditey-u-spetsialnikh-zakladakh-osviti/osvita-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami/navchalni-ta-korektsiyni-programi/korektsiyni-programi/programi-z-korektsiyno-rozvitkovoi-roboti-dlya-ditey-z-porushennyami-intelektualnogo-rozvitku

Програми з корекційно-розвиткової роботи з порушеннями слуху

https://mon.gov.ua/osvita-2/zagalna-serednya-osvita/navchannya-ditey-u-spetsialnikh-zakladakh-osviti/osvita-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami/navchalni-ta-korektsiyni-programi/korektsiyni-programi/programi-z-korektsiyno-rozvitkovoi-roboti-dlya-ditey-z-porushennyami-slukhu

Програми з корекційно-розвиткової роботи для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

https://mon.gov.ua/osvita-2/zagalna-serednya-osvita/navchannya-ditey-u-spetsialnikh-zakladakh-osviti/osvita-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami/navchalni-ta-korektsiyni-programi/korektsiyni-programi/programi-z-korektsiyno-rozvitkovoi-roboti-dlya-ditey-z-porushennyami-oporno-rukhovogo-apparatu

#Консультації

 Ефективне впровадження інклюзивного навчання можливе лише тоді, коли всі учасники продуктивно комунікують. 

На консультації асистент вчителя Березівсьуого ЗЗСО Наталія ШЕВЧЕНКО




четвер, 5 вересня 2024 р.

НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ПРИ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ!!!

 #ПРОФЕСІЙНА_ВАЛІЗА_З_ІНКЛЮЗИВНОСТІ



Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку організації інклюзивного  навчання у закладах загальної середньої освіти» (№957 від 15.09.2021)

Про команду психолого-педагогічного супроводу (КППС)

*У закладі освіти повинно бути розроблене положення про КППС на основі примірного (Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти наказ МОНУ 08.06.2018  № 609 ),

 *КППС створюється на кожен клас та затверджується наказом

*у КППС обов’язково включені представники ІРЦ, батьки або офіційні представники

7. Для учнів, які потребують підтримки в освітньому процесі, керівник закладу освіти формує команду психолого-педагогічного супроводу (далі - команда) та забезпечує її роботу в закладі освіти. До складу команди залучаються фахівці інклюзивно-ресурсного центру, які брали участь у проведенні комплексної оцінки. У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) засідання команди можуть проходити в режимі он-лайн та/або у змішаному очно-дистанційному форматі.

Про КППС першого рівня підтримки – ЦЕ НЕ ІНКЛЮЗИВНЕ НАВЧАННЯ

8. Для учнів, у яких виникають труднощі під час навчання та які потребують додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі, за рішенням закладу освіти надається підтримка першого рівня.

Рішення закладу освіти про надання підтримки першого рівня приймається на основі рішення команди, яка проводила оцінку та визначила потребу у наданні підтримки першого рівня,  що відображається у протоколі її засідання за формою, визначеною додатком 2, або висновку інклюзивно-ресурсного центру.

Команда проводить оцінку на основі відповідної письмової заяви одного з батьків (іншого законного представника) учня, що складається у довільній формі.

Припинення надання підтримки першого рівня здійснюється за рішенням команди та/або письмовою заявою одного з батьків (іншого законного представника) учня.

Про ІПР, 2 тижні спостереження

10. Для організації інклюзивного навчання учня команда протягом двох тижнів з початку навчання складає його індивідуальну програму розвитку за формою, визначеною додатком 3.

Індивідуальна програма розвитку підписується всіма членами команди, одним з батьків (іншим законним представником) учня та затверджується керівником закладу освіти.

Індивідуальна програма розвитку переглядається не рідше ніж двічі на рік та повинна враховуватися педагогічними працівниками під час освітнього процесу в інклюзивному класі.

Індивідуальна програма розвитку зберігається в особовій справі учня три роки. Батьки (інші законні представники) учня можуть отримати копію індивідуальної програми розвитку на вимогу.

У разі відрахування, переведення учня до іншого закладу освіти копія індивідуальної програми розвитку подається батьками (іншими законними представниками) учня до закладу освіти, де він продовжує здобуття освіти.

Про КРЗ (корекційно-розвиткові заняття) та розклад КРЗ

11. Учням відповідно до рівня підтримки та індивідуальної програми розвитку надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога) у вигляді занять.

Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття можуть проводитися в індивідуальній чи груповій формі.

Кількість осіб під час групових занять становить від двох до восьми з урахуванням індивідуальних особливостей учнів (однорідності порушень розвитку, віку тощо).

Проведення занять в індивідуальній формі здійснюється відповідно до індивідуальної програми розвитку особи.

Керівник закладу освіти або уповноважена ним особа складає та затверджує розклад проведення (надання) психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять (послуг).

Розклад занять узгоджується з розкладом навчальних занять класу, в якому навчається учень, складається з дотриманням педагогічних вимог та вимог санітарного законодавства з урахуванням індивідуальних особливостей учнів, затверджується керівником закладу освіти і не може призводити до перевантаження учнів.

 

Де можуть проводитися КРЗ?

12. Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття можуть проводитися у ресурсній кімнаті, медіатеці закладу освіти.

Для учнів, що потребують тимчасового психологічного розвантаження або усамітнення, в ресурсній кімнаті створюється окрема зона, яка використовується незалежно від розкладу занять.

Ресурсна кімната може використовуватися усіма учнями закладу освіти.

Учні можуть перебувати в ресурсній кімнаті та медіатеці винятково у супроводі педагогічних працівників, асистента учня або залученого фахівця, що проводить (надає) додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття (послуги).

Хто надає КРЗ?

13. Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття проводяться фахівцями із числа педагогічних працівників закладу освіти, педагогічними працівниками вчителями-дефектологами (вчителем-логопедом, сурдопедагогом, тифлопедагогом, олігофренопедагогом), які введені до штату закладів освіти відповідно до типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти та/або додатково залученими фахівцями, з якими заклад освіти або відповідний орган управління у сфері освіти укладають цивільно-правові договори. Умови оплати праці за проведення (надання) психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять (послуг) та перелік фахівців, які можуть їх проводити (надавати) у закладах освіти, визначено Порядком та умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2017 р. № 88 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 19, ст. 531).

У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття для учнів з особливими освітніми потребами (за умови дотримання безпеки учасників освітнього процесу) можуть проводитися фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів, зокрема з числа тих, що вимушені були змінити своє місце проживання (перебування) та/або місце роботи внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

 

Тривалість КРЗ

14. Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття не враховуються під час визначення гранично допустимого навантаження учнів.

Тривалість індивідуальних психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять для учнів становить від 20 до 25, а групових - від 35 до 40 хвилин.

Про індивідуальний навчальний план

15. Для учнів може складатися індивідуальний навчальний план.

Індивідуальний навчальний план повинен містити, зокрема, інформацію про назву закладу освіти, прізвище та власне ім’я учня; клас, в якому він навчається; цілі виконання та строк дії індивідуального навчального плану; загальний обсяг навчального навантаження та кількість годин на тиждень для вивчення навчального предмета (інтегрованого курсу); інформацію про адаптацію чи модифікацію змісту освітніх компонентів освітньої програми, послідовність, форму і темп їх засвоєння, очікувані результати навчання.

Форма індивідуального навчального плану визначається закладом освіти.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!!!ІНДИВІДУАЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН СКЛАДАЄТЬСЯ КОМАНДОЮ ЗА УЧАСТЮ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ, ЯКІ ВИКЛАДАЮТЬ НАВЧАЛЬНІ ПРЕДМЕТИ (ІНТЕГРОВАНІ КУРСИ), У ВЗАЄМОДІЇ З УЧНЯМИ ТА/АБО ЇХ БАТЬКАМИ (ІНШИМИ ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ), СХВАЛЮЄТЬСЯ ПЕДАГОГІЧНОЮ РАДОЮ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ, ЗАТВЕРДЖУЄТЬСЯ ЙОГО КЕРІВНИКОМ ТА ПІДПИСУЄТЬСЯ ОДНИМ З БАТЬКІВ (ІНШИМ ЗАКОННИМ ПРЕДСТАВНИКОМ) УЧНЯ.

16. Інклюзивне навчання учнів, у тому числі згідно з індивідуальним навчальним планом, здійснюється відповідно до освітньої програми закладу освіти з урахуванням їх особливих освітніх потреб та особистісно орієнтованого спрямування освітнього процесу, адаптації та/або модифікації окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів).

Підготувала директор інклюзивно-ресурсного центру Оксана МОВЧАН